Branko Lustig: „Kako napraviti svjetski blockbuster“
Branko Lustig je rođen u Osijeku 1932. godine. Zbog židovskog podrijetla još je kao dječak iz Osijeka interniran u patnju logora Auschwitz i Bergen-Belsen. U okrutnoj logorskoj stvarnosti proveo je dvije zasigurno najteže godine svojeg života.
U poslijeratnoj Jugoslaviji upisao je studije glume. Svoju profesionalnu karijeru ipak je započeo u drugoj ulozi – asistenta režije.
50-ih godina prošlog stoljeća krenula je njegova filmska priča u Jadran filmu, kući u kojoj će provesti pune 32 godine. „Ne okreći se sine“ i „Bitka na Neretvi“ samo su najpoznatiji naslovi iz tog razdoblja. Osim ljubavi prema filmu, Lustig je u sebi uvijek nosio i ljubav prema stranim jezicima – govori ih ukupno sedam.
Prostori bivše zemlje za Lustigov talent uskoro postaju premali i zato odlazi u Sjedinjene Američke Države i prihvaća najveći izazov za svakog filmaša – „Hollywood“. Ondje upoznaje vjerojatno najvećeg redatelja današnjice, Stevena Spielberga i upravo ovaj događaj postaje prekretnica u životima obojice. Lustig se do tada dokazivao u bivšoj zemlji, dok je Spielberg slovio za najvećeg pehistu u povijesti nagrade Oscar. Zajednički 1993. godine stvaraju „Schindlerovu listu“ koja osvaja sedam zlatnih kipića. Prvi Lustigov za film i prvi Spielbergov – za režiju. Sve ostalo je povijest. Upravo kroz ovaj film Lustig još jednom u sjećanjima proživljava najteže logorske dane i ponovno pobjeđuje. Lustig kao producent u ormarić kasnije sprema još jednog Oscara – za film „Gladiator“ iz 2000. godine. Producent je i filma “Američki gangster”(2007). U 2008. godini u suradnji s producentom Philom Blazerom u Los Angelesu osniva nezavisnu produkcijsku tvrtku Six Point Films.
2007. godine prihvaća poziv direktorice Festivala suvremenog židovskog filma Zagreb i postaje počasni predsjednik Festivala tolerancije – jedinstvenog filmskog festivala koji bogatim programom, koji uključuje filmske projekcije, glazbena događanja, tematske izložbe, diskusije te filmsku radionicu, angažirano vrši edukaciju o Holokaustu s posebnim naglaskom na nužnost osvještavanja i usvajanja tolerancije u svakodnevnom životu i sadašnjosti.
2008. godine, Sveučilište u Zagrebu je g. Lustigu dodijelilo počasni doktorat. To je prvi put u povijesti da je jedan filmski umjetnik dobio ovu prestižnu titulu, a drugi put uopće. Naime, prvi ju je zaslužio Vladimir Nazor i to davne 1946. godine. 2009 godine je obznanio odluku da se više neće baviti produkcijom, dodavši kako je vrijeme za neke nove projekte i da se namjerava ozbiljno posvetiti osnovanom Festivalu tolerancije.
Počasni je član Hrvatskog društva filmskih djelatnika.
Sorry, the comment form is closed at this time.